MuzeumKomorek.pl to inicjatywa zapoczątkowana przez Pawła Wiśniewskiego – Hassenpfluga. Od dziecka był miłośnikiem nowych technologii. W momencie gdy do Polski weszły telefony GSM  starał się zdobyć pierwszy telefon, a później ciągle dążył by zmienić go na nowszy, lepszy, bardziej funkcjonalny. W taki sposób przez jego ręce „przewinęło się” blisko 20 modeli na przestrzeni 5 lat.

W listopadzie 2010 roku Paweł stwierdził, że komórki nie są już takie jak dawniej. Mania zbierania rozpoczęła się od powiększenia kolekcji kilku modeli, które leżały w domowych zakamarkach. Zbiór zasiliło około 20 sztuk podarowanych przez członków jednego z forów internetowych. Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia kolejnym krokiem były zakupy telefonów ogłoszonych w prasie, na giełdzie czy na aukcjach internetowych.

W 2013 roku powstał profil MuzeumKomorek na Facebooku. I to właśnie dzięki wspólnej pasji, zainteresowaniom oraz grupie tematycznej w mediach społecznościowych doszło do poznania się dwóch kolekcjonerów.
Efektem tego było pierwsze spotkanie na bydgoskiej giełdzie pod koniec 2015 roku. Tak w projekt zaangażował się Hubert Fiałkowski – sympatyk telefonów marek Ericsson i Sony Ericsson.

Aktualnie dba on o stronę techniczną i serwisowanie eksponatów znajdujących się w zasobach muzeum. Oprócz tego organizuje spotkania tematyczne z młodzieżą, poszerzając horyzonty przedsięwzięcia związanego z Muzeum. Hubert posiada rozległą wiedzę techniczną oraz znajomość dużej liczby modeli telefonów wraz ze szczegółowymi ich specyfikacjami. Prywatnie i amatorsko naprawia komputery, telefony i smartfony. Jego smykałką jest modyfikowanie telefonów marki Sony Ericsson. Wyciska z nich ostatnie soki upiększając i przyspieszając je. Hubert idzie jednak z duchem czasu i ciągle kształci się poszerzając swoją wiedzę techniczną. Niestraszny mu zbity wyświetlacz czy uszkodzony system operacyjny w smartfonie.

Inicjatywa niejednokrotnie była zauważana przez media. Pierwsze publikacje w lokalnej prasie oraz ogólnopolskiej telewizji pojawiły się w 2014 roku.
Nagrania oraz historia innych publikacji prasowych  dostępne są w dziale PRESSROOM.

Od 2016 roku MuzeumKomorek wspiera finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez wystawiane na aukcje telefony i gadżety, jak również przez ekspozycję małej części kolekcji podczas bydgoskich finałów WOŚP.

 

Z każdym miesiącem współpraca zacieśniała się. Paweł i Hubert w związku z dynamicznym wzrostem liczby telefonów zaczęli myśleć o przeniesieniu Muzeum z przestrzeni wirtualnej do rzeczywistości.

Rok 2019 był przełomowym dla istnienia przedsięwzięcia. To wtedy wynajęty został lokal w celu przystosowania go na potrzeby muzeum. Od tego roku adres Muzeum to Bydgoszcz, ul. Pomorska 15. Serdecznie Państwa zapraszamy.

W styczniu 2020 można było zobaczyć część pomieszczeń oraz kolekcji na 28 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W 2020 roku wykonana została też pełna inwentaryzacja eksponatów. Na początku 2021 roku mogliśmy mówić o 1016 modelach i 2501 telefonach (wraz z powtórkami) które znajdowały się w zbiorach Muzeum Komórek (obecnie jest już ich więcej.)

Zbiory Muzeum to również akcesoria do telefonów, gadżety z logo producentów telefonów, oraz z logami polskich sieci komórkowych, ulotki, akcesoria i wiele wiele innych.

Ukończenie remontu lokalu dla Muzeum zbiegło się w czasie z wybuchem pandemii COVID-19 i przez 14 miesięcy nie mogliśmy otworzyć się dla zwiedzających.

Pierwsi goście odwiedzili nas w weekend 08-09.05.2021.

Niestety już rok później okazało się, że finanse które przeznaczone mieliśmy na finansowanie działalności Muzeum zbyt mocno uszczupliły się i nie jesteśmy w stanie utrzymywać punktu stacjonarnego.
Tak 12.06.2022 roku MuzeumKomórek przy ul. Pomorskiej 15 w Bydgoszczy odwiedziła ostatnia grupa zwiedzających, a kolekcja trafiła z powrotem do domowego zacisza.

Wszystkie osoby chętne przekazać telefony do kolekcji serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas w Bydgoszczy, a gdyby Państwu nie pasowało bardzo prosimy o wiadomość przez formularz kontaktowy, bądź przez wiadomość na profilu Muzeum Telefonów Komórkowych na facebooku. Chętnie przyjmiemy również wszelkie gadżety z logo IDEA Centertel, POP, Era GSM, Tak-Tak, Plus GSM, Simplus, Heyah, 36,6, Sami Swoi i innych usług krajowych i zagranicznych. Telefony nie muszą być sprawne, nie muszą posiadać baterii, pudełek ani ładowarek, choć kompletnymi zestawami również chętnie się zaopiekujemy.